ایستگاه زبان

نحوه استفاده از پادکست انگلیسی

نحوه استفاده از پادکست انگلیسی

پادکست‌ها می‌توانند شگفت انگیزترین راه برای بهبود زبان انگلیسی شما باشند، اگر از آنها به هوشمندانه‌ترین روش‌ها استفاده کنید. این مقاله به شما نحوه استفاده از پادکست انگلیسی را یاد می‌دهد و اینکه چگونه یادگیری خود را از حالت منفعل به فعال تبدیل کنید (passive to active learner). اگر هنوز مطمئن نیستید که آیا برای یادگیری زبان انگلیسی باید از پادکست استفاده کنید راهنمای ما را در مورد 7 دلیل استفاده از پادکست‌ زبان انگلیسی را بخوانید.

اکنون که متوجه شدید که پادکست‌ها راهی عالی برای بهبود زبان انگلیسی شما هستند، می خواهید از نحوه استفاده از پادکست انگلیسی  طلع شوید؟ بسیار عالی، شما در مکان مناسب قرار گرفته‌اید.

این مقاله به شما نشان می دهد که چگونه یادگیری خود را با پادکست توربوشارژ و سریع کنید. اول، درک تفاوت بین یادگیری فعال و منفعل مهم است. بیایید با یادگیری منفعل شروع کنیم. یادگیری منفعلانه یعنی امیدوار باشید که یادگیری در پس زمینه ذهن اتفاق بیفتد. فرض بر این است که مغز شما این توانایی جادویی را دارد که فقط اطلاعات را بدون آنکه فکر کنید، جذب کند.

شاید شما مقالاتی را در مورد چگونگی یادگیری انگلیسی در خواب خوانده باشید، یا اینکه چگونه می‌توانید بدون اینکه تلاش جدی انجام دهید مهارتی را بیاموزید. متاسفم که آن را برای شما بیان کردم، اما این روش کار نمی‌کند. یا بهتر بگویم، کار می‌کند، اما با سرعت قابل توجهی کندتر از یادگیری فعال است.

یادگیری فعال به این معنی است که شما به خود فشار می‌آورید، مغز خود را در دنده پنجم قرار می‌دهید و برای یادگیری به خود فشار می‌آورید. شما 100٪ روی یادگیری متمرکز هستید و هیچ حواس پرتی وجود ندارد. این مقاله بر یادگیری فعال تمرکز خواهد کرد، اما چند نمونه از یادگیری منفعل نیز وجود دارد. همچنین بعضی اوقات یادگیری منفعل بهتر از عدم یادگیری است اما جایگزینی برای یادگیری فعال نیست.

بیایید به اینصورت درباره آن فکر کنید. یادگیری فعال به معنای پیشرفت شما با 5 برابر سرعت است، اما انجام آن دو برابر سخت‌تر می‌باشد، شما 5 برابر سریعتر به هدف خود می رسید، اما در حین انجام این کار 2 برابر سختی تحمل می‌کنید. از خود بپرسید آیا ترجیح می‌دهید بعد از 6 ماه کار فعال یا 3 سال کار منفعل، یک سخنران استثنایی باشید؟ اگر همچنان می‌خواهید مدت زمان طولانی‌تری را انتخاب کنید بقیه این مقاله برای شما مناسب نیست.

 

نمونه‌هایی از یادگیری فعال:

 • گوش دادن به پادکست های انگلیسی با یک دفترچه یادداشت و رونویسی آنها ،
 • خواندن یک رمان
 • نوشتن به انگلیسی

نمونه‌هایی از یادگیری منفعل:

 • تماشای Netflix / YouTube با زیرنویس انگلیسی
 • تماشای فیلم های انگلیسی در Netflix / YouTube (با زیرنویس یا بدون آن)
 • گوش دادن به پادکست های انگلیسی هنگام رانندگی یا هنگام شستن ظرف ها.

 

برای یادگیری یک زبان نیاز دارد که مغز خود را فعال کنید. شما باید فعالانه برای ایجاد ارتباطات عصبی کار کنید و اگر انتظار دارید که بتوانید زبان جدیدی را منفعلانه یاد بگیرید، پس یادگیرتان به طور قابل توجهی طولانی‌تر می‌شود. بنابراین، هیچ هک یا میانبیر برای تسلط به زبان وجود ندارد. تنها هک واقعی این است که یادگیری خود را از منفعل به فعال برسانید، تمرکز کنید و سخت کار کنید. پادکست‌ها می توانند ابزاری حیاتی برای کمک به شما باشند و در اینجا نحوه استفاده از پادکست انگلیسی برای یادگیری بهتر و بیشتر شما آورده شده است.

 

1. ابتدا بدون متن یا واژگان کلیدی گوش دهید.

سعی کنید ابتدا پادکست را بدون هیچ نوع کمکی گوش دهید، بنابراین اگر پادکستی که به آن گوش می‌دهید دارای متن یا واژگان کلیدی است، اولین باری که به آن گوش می‌دهید به آنها نگاه نکنید. این شما را مجبور خواهد کرد که واقعاً آنچه را که از منظر زمینه‌ای گفته شده درک کنید. می‌توانید کلماتی را که درک نمی‌کنید یادداشت کنید. بعضی اوقات فقط با نوشتن آنها معنی کلمه را متوجه خواهید شد و درک می‌کنید که در جمله چه مفهومی دارد.

همچنین بعضی اوقات وقتی یک کلمه را یادداشت می‌کنید، در ادامه پادکست به معنای آن پی می‌برید، همانطور که ممکن است کلمه دوباره در جای دیگری استفاده شود. انجام این کار به این معنی است که به احتمال زیاد کلمه یا عبارت را به خاطر می‌آورید، زیرا به طور فعال این تعریف را کشف کرده‌اید. بعلاوه، یادگیری واژگان و دستور زبان در متن بسیار جالب‌تر از یادگیری آنها از یک کتاب درسی است.

 

 

2. از واژگان و متن اصلی استفاده کنید.

اگر در حال گوش دادن به پادکست هستید که دارای کلماتی که متوجه آنها نمی‌شوید، فقط درصورتی که قادر به درک کلمه ای از پادکست نباشید، از آن استفاده کنید. راگر وقت کافی ندارید، می توانید متن را هنگام گوش دادن به آن امتحان کنید. این امر به رشد مهارت خواندن شما نیز کمک می کند. اما اگر به تمرکز بر گوش دادن و همچنین خواندن علاقه دارید، پس حداقل یک بار پادکست را بدون زیرنویس و متن گوش دهید. خواندن متن در حالی که گوش می‌دهید درک آن را آسان‌تر می‌کند، اما خود را وادار کنید که سعی کنید اول بدون متن آن را درک کنید.

 

 

3. تغییر سرعت پادکست

نکته سوم از نحوه استفاده از پادکست انگلیسی درباره شکایت مکرر از سرعت بالای انگلیسی زبانان بومی است. با پادکست‌ها، این دیگر مشکلی نیست. خیلی سریع است؟ سرعت را کم کنید. خیلی آسان است و می خواهید خود را تحت فشار قرار دهید؟ سرعت آن را بالا ببرید. اگر بخواهید به خود فرصت درک همه چیز را بدهید، توصیه نمی‌کنیم سرعت پادکست را بیش از 2 برابر افزایش دهید. بیش از 2 برابر در زبان مادری شما نیز سخت می‌شود و بنابراین انجام این کار به زبانی که یاد می‌‍گیرید بسیار سخت‌تر است. همه برنامه‌های پادکست به شما امکان می‌دهند سرعت را تنظیم کنید.

 

 

4. خلاصه پادکست را بنویسید.

خلاصه‌ای از پادکست بنویسید :

 • استدلال‌های اصلی چه بود؟
 • چه چیزهای جدیدی یاد گرفتید؟
 • آیا با هر آنچه گفته شد موافق بودید؟

سعی کنید از ساختارهای کمی متفاوت برای بیان یک ایده استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر سخنران پادکست گفت: ماه، خورشید و ستاره‌ها ذهن فیلسوفان را از ابتدای زمان مجذوب خود کرده‌اند، به روش دیگری برای انتقال همان ایده فکر کنید. به عنوان مثال، ستارگان مدتهاست که جذابیت زیادی برای فلاسفه دارند. چرا این مهم است؟

اولاً ، این در مورد درک مطلب است. اگر بتوانید به طور دقیق همه موارد گفته شده را خلاصه کنید، این بدان معنی است که اصل پادکست را درک کرده اید. اگر کلمه‌ای را نفهمیدید، مشکلی نیست، به شرط آنکه نکات اصلی را درک کرده باشید.

مرحله دوم، این فرصت را به شما می‌دهد تا از هر بخش جدیدی از واژگان، ساختار جمله‌ها یا اصطلاحاتی که در پادکست شنیده اید استفاده کنید. فقط با تمرین کردن این عبارات و متناسب سازی آنها می‌توانید آنها را به حافظه سپرده و خودتان دوباره از آنها استفاده کنید.

 

 

5. صدا و همچنین واژگان و متن اصلی را دانلود کنید.

برای گوش دادن به حالت آفلاین می‌توانید تقریباً هر پادکستی را دانلود کنید. بسیاری از پادکست‌ها نسخه‌های قابل دانلود از واژگان کلیدی و متن را نیز ارائه می‌دهند. این دو مزیت اصلی دارد :

 1. در هر جایی که باشید اعم از مترو، سوار هواپیما یا شاید در وسط جایی اردو بزنید، یادگیری شما مختل نمی‌شود.
 1. اما نکته مهمتر این است که اینها را دانلود کنید تا به صورت آفلاین گوش دهید، سپس تلفن خود را به حالت هواپیما تغییر دهید و بدون حواس پرت، بدون اینترنت، فقط روی پادکست تمرکز کنید.

اگر می‌خواهید به طور کلی از صفحه نمایش فاصله بگیرید، متن را دانلود و چاپ کنید. از این طریق می‌توانید کلماتی که نمی‌فهمید را حاشیه‌نویسی کنید تا بتوانید به آنها برگردید. عباراتی را که می‌خواهید دوباره استفاده کنید زیر آنها خط بکشید.

 

 

6. لیست واژگان خود را تهیه کنید.

نکته ششم از نحوه استفاده از پادکست انگلیسی درباره لیست واژگان دریافتی است. هر زبان آموز باید دفتر واژگان، اصطلاحات و عبارات خود را داشته باشد. اگر از قبل آن را ندارید، امروز بروید و یکی بخرید. این دفتر جایی است که شما باید هر بخش جدید از واژگان، اصطلاحات یا ساختار را یادداشت کنید. نحوه دسته بندی آن به خود شما بستگی دارد.

اطمینان حاصل کنید که این دفتر واژگان را حداقل به صورت هفتگی مرور می‌کنید و سعی کنید هر کلمه یا اصطلاح جدید را در آن هفته استفاده کنید. بدون اینکه صدایی ضبط شده به نظر برسد، فقط از طریق تمرین استفاده از این عبارات بهبود خواهید یافت.

 

 

7. پادکست را رونویسی کنید.

این کار زمان می‌برد، اما یک مهارت عالی است. قبل از مشاهده متن ارائه شده، سعی کنید متن خود را همانطور که گوش می‌دهید بنویسید. در ادامه کار احتمالاً باید مکث کرده و عقب بروید، اما جای نگرانی نیست. حتی افراد بومی نیز باید این کار را انجام دهند. می‌توانید سرعت پخش را تا 0.8 برابر کاهش دهید تا کمی بیشتر به خود فرصت دهید.

سپس باید بروید و رونویسی خود را با رونوشت ارائه شده مقایسه کنید. چه تفاوتی با هم داشتند؟ اگر کلمه ای اشتباه فهمیده‌اید یا موفق به فهمیدن آن کلمه نشده‌‌اید، فکر می‌کنید چرا این بوده است؟ دوباره این کلمه را بشنوید و تمرین کنید که آن را خودتان بگویید.

 

 

8. متن را با صدای بلند بخوانید.

نکته ششم از نحوه استفاده از پادکست انگلیسی که ممکن است کاری عجیب به نظر برسد، اما گوش دادن یک مولفه حیاتی برای توانایی صحیح صحبت کردن است تا کلمات را به روش صحیح تلفظ کنید. متن را بردارید و با صدای بلند بخوانید. اگر می‌توانید، صدای خودتان را ضبط کنید. تقریباً در هر تلفن هوشمند یک ضبط کننده داخلی وجود دارد و نیازی به نگرانی در مورد حرفه‌ای بودن آن نیست. سپس بار دیگر به صدای خود گوش فرا دهید و این را با نحوه بیان اصطلاحات بومی در پادکست مقایسه کنید. چه فرقی داشت؟ اگر اختلافاتی وجود دارد، اطمینان حاصل کنید که بارها و بارها به عقب باز می‌گردید و آن کلمه یا عبارت را دوباره می‌گویید. فقط به آن گوش ندهید و فکر کنید، فقط از طریق تمرین است که در واقع یاد خواهید گرفت.

 

 

9. استفاده از تکنیک سایه 

به طور خلاصه، این یک تکنیک است که توسط زبان آموزان پیشرفته استفاده می‌شود که در آن متن را به یک زبان گوش می‌دهید، سپس گفتن آن را همزمان با گوینده اصلی تمرین کنید. بنابراین از نظر عملی، شما این کار را انجام می دهید :

 • یک بار به متن گوش دهید اگر حداقل یک ایده کلی درباره آنچه اتفاق می‌افتد ندارید، بهتر است یک موضوع آسان‌تر را انتخاب کنید.
 • چند بار دیگر به متن گوش دهید تا اطمینان حاصل کنید که هر آنچه هنوز درک نکرده‌اید از طریق شنیدن مجدد نمی‌توانید از متن متوجه شوید.
 • هنگام خواندن متن را گوش دهید و هر کلمه‌ای را که به آن اطمینان ندارید جستجو کنید.
 • متن را گوش دهید و با حداقل تأخیر تکرار کنید. بشویید و تکرار کنید تا زمانی که بتوانید آن را با اطمینان همان سرعت ضبط بخوانید، سپس آن را یک بار دیگر انجام دهید.

 

 

10. هر روز یا هفته برای آن وقت بگذارید.

شما باید اطمینان حاصل کنید که یک زمان مشخص را در روز یا هفته کنار بگذارید. آنچه تقریباً از هر زبان آموزی در طول تاریخ مشخص است این است : اگر مدت زمان مشخصی برای مطالعه تعیین نکنید، پیشرفت نمی‌کنید. هر کس تعهدات شغلی و شخصی خود را دارد، اما همیشه زمان گوش دادن به پادکست‌ها وجود دارد. شما فقط باید وقت را پیدا کنید و به روال معمول خود ادامه دهید. عدم انجام این کار یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی است که افراد هنگام یادگیری انگلیسی مرتکب می‌شوند.

فقط باید به یاد داشته باشید که 30 دقیقه گوش دادن به پادکست در مترو در حالی که به اطراف خود نگاه می‌کنید و به کارهایی که آن روز در محل کار باید انجام دهید فکر می‌کنید، ارزش 30 دقیقه نشستن با یک دفترچه با گوشی در حالت پرواز را ندارد. شما می‌توانید گوش دادن منفعل و فعال را نیز ترکیب کنید. اگر 30 دقیقه رفت و آمد داشته باشید، می‌توانید صبح به پادکست گوش فرا دهید سپس عصر که به خانه می‌رسید می‌توانید دوباره آن را در حالت فعال با دفتر و قلم به دست گوش دهید.

 

 

11. با انجمن پادکست به یادگیری زبان انگلیسی بپیوندید.

سرانجام، شما تنها نیستید. جامعه‌ای از مردم در سراسر جهان هستند که با پادکست انگلیسی را می‌آموزند. تجربیات خود را به اشتراک بگذارید، ترفندهای مربوط به نحوه استفاده از پادکست انگلیسی را پیدا کنید. یادگیری زبان انگلیسی یک رقابت نیست و هرچه افراد بیشتری در جامعه به اشتراک بگذارند، سریعتر همه پیشرفت می‌کنند.

دیدگاه‌ها (0)

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
 • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*