ایستگاه زبان

یادگیری انگلیسی با موسیقی

english learning with music

به گمانم تا حالا چندین بار این روش را امتحان کرده‌اید و سعی داشتید که زبان را از طریق گوش دادن به موسیقی یاد بگیرید. اما آیا می‌توان با گوش دادن به موسیقی زبان را یاد گرفت؟ آیا شدنی است؟ ما در این مطلب می‌خواهیم یادگیری انگلیسی با موسیقی را با هم بخوانیم.

بسیاری از افراد تمایل به یادگیری یک زبان از طریق موسیقی را دارند.درکل،بسیاری به عشق موسیقی شروع به یادگیری زبان مشخصی می‌کنند تا بهتر اشعار آن را متوجه شوند. موسیقی می‌تواند یکی از انگیزه‌های قوی برای یادگیری هر زبانی باشد.

زبان بکار رفته در اشعار هر ترانه‌ای لزوما ساختار مناسبی برای یادگیری ندارد.

به یکی از ترانه‌های محبوب در زبان مادری خود توجه کنید، به اشعارش نگاه کنید، جملات کامل هستند؟ آیا جملات همگی ساختار مناسب دارند و صحیح کنار هم چیده شده‌اند؟ بعضی اوقات بله، اما بعضی اوقات هم خیر، بعضی اوقات اصلا هیچ معنی و مفهومی ندارند.

حقیقت این است که زمان نوشتن یک ترانه، شما باید ترانه را طوری بنویسید که با متن آهنگ همخوانی داشته باشد (می‌تواند به طرق دیگری هم این کار را انجام داد اما بسیار زمان بر و چالشی است).

پس اتفاقی که می‌افتد این است که اغلب ترانه‌ها ترکیبی از کلمات رندوم هستند که اغلب از ساختار گرامری صحیحی برخوردار نیستند. کافی است نگاهی به اشعار شهرام شب پره بیاندازید تا به ماجرا پی ببرید.

آیا می‌توان با گوش دادن به موسیقی زبان یاد گرفت؟

قطعا می‌توانید از موسیقی به عنوان یکی از ابزار یادگیری زبان استفاده کنید. اما با در نظر داشتن نکاتی که در بالا گفتیم، موسیقی را نمی‌توان منبع درستی برای یادگیری دانست. در زیر چند مورد را برای انتخاب موسیقی مناسب برای یادگیری ذکر کرده‌ایم که خواندن آنها خالی از لطف نیست.

برای آشنا شدن با صدای زبان مورد نظر، موسیقی آن زبان را گوش دهید.

سعی کنید ترانه‌های مختلفی را از زبان مورد نظرتان پیدا کنید و به هنگام گوش دادن آن بر کلمات بطور مستقل تمرکز کنید (نه جملات و عبارات). متن شعر را بخوانید و به کلماتی توجه کنید که معنی آنها را نمی‌دانید. به ترانه گوش کنید و بر این مورد تمرکز کنید که چگونه کلمات از طرف خواننده تلفظ می‌شود.این روش به یادگیری انگلیسی با موسیقی به شما خیلی کمک میکند.

1.متن ترانه را حفظ کنید و سعی کنید آن را بخوانید!

به خاطر سپردن کلمات جدید از جمله تمرین‌های مناسب برای یادیگری زبان انگلیسی است. این تمرین نه تنها برای حافظه‌ی شما خوب است، بلکه اعتماد بنفس شما را هم بالا می‌برد. حفظ کردن کلمات شامل مهارت گوش دادن (لیسنینگ)، خواندن و صحبت کردن می‌شود که می‌توانید این سه مهارت را روی هر ترانه‌ای پیاده کنید. پس با گوش دادن به هر ترانه‌ای می‌توانید این سه مهارت را در خود تقویت کنید.

زمانی که شعر را حفظ کردید و توانستید به تنهایی آن را بخوانید، یک حس خوشایند و اعتماد بنفس به شما دست می‌دهد؛ شما قادر خواهید بود که زبان را با تلفظ درست و با یادگیری کلمات جدید به خوبی صحبت کنید. تمرین این مورد برای تقویت اعتماد بنفس خود و کسب انگیزه‌ی بیشتر برای یادگیری بسیار موثر خواهد بود.

و اینکه در انتخاب موسیقی دقت کنید. برای مثال سبک‌هایی مثل رپ نمی‌توانند منبع مناسبی برای گوش دادن باشد! سعی کنید بر ترانه‌هایی تمرکز کنید که اشعار شفاف و روشنی دارند؛ چیزی که بتوان به راحتی متن آنها را خواند.

2.از روش گوش کردن مکرر برای یادگیری زبان خارجی استفاده کنند.

تکرار می تواند به زبان آموزان مبتدی کمک کند تا تلفظات زبان خارجی موردنظرشان را تشخیص دهند؛ زبان آموزان باتجربه تر می توانند از طریق گوش دادن مکرر به موسیقی زبان خارجی مورد علاقه شان و بخاطر سپردن متن آن، زبان هدف خود را مانند افرادی که این زبان زبان اصلی شان است یاد بگیرند.
تنها کافی است که لیستی از آهنگهای مورد علاقه خود به آن زبان را تهیه کرده و مرتبا گوش دهند تا متن این آهنگها ملکه ذهنشان شود. سعی کنید هر بار که آهنگ گوش می دهید آهنگها را به ترتیب های مختلف گوش کنید تا نتوانید آهنگ بعدی را حدس بزنید و تا این طریق، کمی دقتتان نسبت به متن آهنگها هنگام گوش دادن بیشتر شود.

2.پیدا کردن آهنگهای متنوع خارجی جهت تقویت مهارت شنیداری یک زبان جدید از سایت های دیگر

 سایت های معتبر خارجی برای دانلود آهنگ این امکان را فراهم می سازد تا شما با دامنه وسیعی از ویدئوها و آهنگهای گوناگون با زبانهای مختلف آشنا شده و از آنهایی که مورد علاقه شما هستند جهت یادگیری زبان خارجی موردنظرتان استفاده کنید. در این سایت، شما می توانید هر آهنگ و ویدئویی که می خواهید جستجو کرده و با تنظیم آن بر روی حالت خودکار ساعتها بطور مداوم به آن گوش دهید تا زبانتان تقویت شود

3. برای درک بهتر اشعار، لغات بیشتری مطالعه کنید و پایه ی خود را قوی تر کنید. 

خیلی خوب می شد اگر می توانستید فقط با گوش دادن به موسیقی، انگلیسی یاد بگیرید. اما در واقعیت، شما باید زمانی را برای درک اشعار کنار بگذارید تا معنی آنها را کاملا متوجه شوید. این مسئله ای است که ما معلمان به آن “تکیه گاه سازی” می گوییم. (تکیه گاه یا داربست ” Scaffolding ” وسیله ایست که بناهای در حال ساخت را نگه می دارد. مانند چرخ های کمکی یک دوچرخه) به جای این که سعی کنید معنی اشعار را خودتان به تنهایی بفهمید از منابع معتبر مثل ایستگاه زبان برای یادگیری لغات انگلیسی کمک بگیرید و دایره لغات خود را افزایش دهید.

4. آهنگ های جدیدی پیدا کنید که به آموخته های قبلی تان می افزایند.

به نظر می رسد این سخت ترین قدم باشد. هر آهنگ جدیدی که انتخاب می کنید باید تعادل مناسبی میان لغات جدید و لغات آشنا داشته باشد. این میزان از همپوشانی شما را مشتاق نگه می دارد و همچنین به طور طبیعی آموخته های قبلی شما را مستحکم تر می کند تا نتیجه ی بهتری بگیرید.

خوش باشید و لذت ببرید! موسیقی یک زبان جهانی است که همه ی ما آن را درک کرده و لذت می بریم. هر روز به آهنگ های انگلیسی زبان گوش دهید تا ببینید که به آسانی چه میزان از این زبان را فرا خواهید گرفت. وقتی یادگیری یک زبان را با فعالیت های تفریحی، مثال گوش دادن و خواندن با یک آهنگ، تلفیق کنید، حتی متوجه نخواهید شد که در حال یادگیری زبان دوم هستید.

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*