ایستگاه زبان

چگونه انگلیسی را روان بخوانیم؟

how-to-read-english-fluently

بسیاری از زبان آموزان به این فکر میکنند که چگونه انگلیسی را روان بخوانیم؟ برای خواندن متن انگلیسی باید همه لغات انگلیسی را بدانیم. اما این باور کاملاً غلط و آسیب‌زا است. حتی خود انگلیسی‌زبان‌ها هم بر تمام لغات انگلیسی مسلط نیستند. اما چگونه می‌توان بدون تسلط کامل متن انگلیسی را روان بخوانیم؟ در این مقاله راهکارهای خواندن روان یک متن را بررسی می‌کنیم. در ادامه همراه ایستگاه زبان باشید.

 

1.درک متن مهم‌تر است.

اگر بخواهیم فقط و فقط به یک قانون کاربردی در خواندن متن انگلیسی اشاره‌کنیم، توجه به درک موضوع است. حتی حرفه‌ای ‌ترین خوانندگان و زبان آموزان نیز هنگام مواجه با متن، لغات ناآشنای زیادی را می‌بینند. اما این مسئله نباید توجه زبان‌آموز را از درک متن تحت تأثیر قرار دهد. زمانی که به جزئیات متن توجه می‌کنیم، دچار استرس می‌شویم. این مسئله خصوصاً در متن‌های طولانی اتفاق می‌افتد. اما باید به خاطر داشته باشیم که نویسنده از نوشتن یک متن، هدف خاصی را دنبال می‌کند. زمانی که هدف و مقصود نویسنده را درک کنیم، درک جزئیات نیز آسان می‌شود.

2.موضوعات موردعلاقه و کتاب‌های ساده، بهترین قدم برای شروع:

اگر عجله زیادی برای تقویت مهارت Reading ندارید، از موضوعات موردعلاقه خود شروع کنید. برخی از زبان آموزان به‌قصد شرکت در آزمون‌های بین‌المللی مثل تافل و آیلتس به سراغ مطالعه منابع آزمون آیلتس و تافل می‌روند. اما این روش به‌جز همین دسته از زبان آموزان چندان کاربری نیست. متن‌های آزمون‌های تافل و آیلتس یا سایر کتاب‌های آموزشی معمولاً آکادمیک و دشوار است. چرا باید اولین قدم را برای خودمان سخت کنیم؟ در اینجا بهترین راه رفتن به سراغ کتاب‌های داستان و موضوعات موردعلاقه است. به‌این‌ترتیب تقویت مهارت خواندن انگلیسی به یک تفریح تبدیل می‌شود. در انتخاب کتاب هم پیشنهاد می‌کنیم از ساده‌ترین کتابی که درباره موضوع موردعلاقه شما وجود دارد، شروع کنید.

3.ماژیک‌های هایلایت، عصای دست زبان آموزان در مواجهه با کلمات جدید

زمانی که یک متن یا کتاب انگلیسی می‌خوانیم باید ماژیک‌های هایلایت را در کنار دستمان بگذاریم. معمولاً زبان آموزان حرفه‌ای چندرنگ ماژیک استفاده می‌کنند. در انتخاب رنگ‌ها هیچ بایدی وجود ندارد. این رنگ‌ها به طبقه‌بندی لغات و اصطلاحات در ذهن ما کمک می‌کند. برای مثال می‌توانیم کلمات ناآشنا اما جالب را با رنگ قرمز، کلمات دشواری که معنی آن‌ها را می‌دانیم بارنگ سبز و کلماتی را قبلاً دیده‌ایم اما معنی آن را به خاطر نداریم بارنگ زرد مشخص کنیم. رنگ کردن کلمات باعث می‌شود در حین خواندن توجه بیشتری نسبت به متن داشته باشیم. همچنین باگذشت زمان، کلمات ناآشنا را سریع‌تر یاد می‌گیریم. باگذشت زمان، متوجه اثرگذاری استفاده از ماژیک‌های هایلایت در گسترش یادگیری لغات انگلیسی خودمان می‌شویم.

4.هیچ کلمه ای را معنی نکنید.

همانطور که در گام یک گفته شد. نیازی نیست که معنی همه کلمات را بدانید تا متن را متوجه شوید. درواقع توقف برای معنی کردن هر کلمه، زمان زیادی را از شما می گیرد وشما را از فهم و درک کل متن منحرف می کند.

وقتی به کلمه ی برخورد می کنید که آن را نمی شناسید.از خودتان سوال بپرسید که آیا بدون این کلمه هم شما می توانید این جمله را متوجه شوید.

در متن نمونه ما،آخرین جمله اولین پاراگراف می گوید:

And the media or other technologies we use in learning and practicing the craft

شما ممکن است معنی کلمه “craft” را ندانید.اما واقعا به معنی آن نیازی ندارید.اگر شما آن را در نظر نگیرید شما هنوز هم می توانید جمله را متوجه شوید.

“And the media or other technologies we use in learning and practicing reading.”

اگر شما کنجکاو هستید”craft”به معنی مهارت به وجود آوردن یا ساختن یک چیز است.حالا شما می دانید!

 

5-جملات را به تکه های کوچک بشکنید.

حالا شما می توانید کلمات را متوجه شوید.شما می توانید دانش جدیدتان را به جملات کامل اعمال کنید.بعضی از جملات برای دنبال کردن سخت می باشند.چرا که خیلی طولانی هستند یا ساختار سختی دارند.برای این که این جملات را بفهمید باید آن ها را ساده تر کنید.برای این کار باید آن ها به قطعات کوچکتری بشکنید.شما می توانید جملات را با کاما یا در ذهنتان جدا کنید.

جمله اول در پاراگراف دوم واقعا طولانی است:

“Experiments demonstrate that readers of ideograms, such as the Chinese, develop a mental circuitry for reading that is very different from the circuitry found in those of us whose written language employs an alphabet.”

سعی کنید این جمله طولانی را بشکنید و از هم جدا کنید ودر عین واحد آن را به یک قطعه تبدیل کنید.اگر شما سعی کنید هر بخش را با کلمات خودتان بگویید واقعا به شما کمک خواهد کرد.

این ممکن است چیزی شبیه این باشد:

Experiments demonstrate that — studies show that.

readers of ideograms — people who read characters (which show meaning instead of sounds).

such as the Chinese — Chinese people are an example of ideogram readers.

develop a mental circuitry for reading — create paths in their brains when they read.

   . that is very different from the circuitry — which are not like the paths.

found in those of us whose written language employs an alphabet — found in people who use an alphabet.

از آن جایی که شما بخش های مختلف جمله را می فهمید.حالا شما می توانید با کلمات خودتان آن را در کنار هم قرار دهید.

Studies show that people who read characters instead of an alphabet (like Chinese people, for example) have very different brain paths for reading than those of people who do use an alphabet .

حالا ببینید.آن چنان که سخت به نظر می رسید نبود!

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*