ایستگاه زبان

انواع هوش

انواع هوش

نظریه هوش های چندگانه را گاردنر برای اولین بار ارائه داد به عقیده او انسان ها دارای انواع مختلفی از هوش هستند.طبق نظریه گاردنر، برای به دست آوردن تمام قابلیت‌ها و استعدادهای یک فرد، نباید تنها به بررسی ضریب هوشی پرداخت بلکه انواع هوش‌های دیگر او مثل هوش موسیقیایی، هوش درون فردی، هوش تصویری-فضایی و هوش کلامی- زبانی نیز باید در نظر گرفته شود.ما میخواهیم شناخت این هوش ها را در زمینه آموزش بررسی کنیم و ببینیم که شناخت هوش زبان آموز چه تاثیری بر میزان یادگیری او دارد.

انواع هوش به شرح زیر است:

۱- هوش تصویری-فضایی

۲- هوش کلامی – زبانی

۳- هوش منطقی – ریاضی

۴- هوش جسمی-حرکتی (اندامی- جنبشی)

۵- هوش موسیقیایی (ریتمیک)

۶- هوش میان فردی

۷- هوش درون فردی

۸- هوش طبیعت‌گرا

یکی از کاربردهای شناخت هوش زبان آموز یا فرزند شما این است تفاوت های فردی هر کدام در نحوه آموزش مشخص شده و روند آموزشی را سریع تر میکند و شما با استفاده از این روش میتوانید بهترین راه را برای آموزش به فرد مورد نظر انتخاب کنید.در اینجا به تعریفی ازانواع هوش ها می پردازیم:

۱- هوش تصویری-فضایی:افراد دارای این هوش حافظه تصویری خوبی دارند و شما میتوانید با استفاده از فلش کارت ها ، کتاب های داستان و یا کارتون آموزش زبان دوم را آغاز کنید همچنین اینگونه افراد قدرت تخیل بالایی دارند و به راحتی میتوانند اجسام و موجودات اطراف خود را تصور کنند.

۲- هوش کلامی – زبانی:کسانی که هوش کلامی-زبانی بالایی دارند بخوبی میتوانند از کلمات هنگام نوشتن و صحبت کردن استفاده کنند این افراد غالبا در نوشتن داستان و بخاطر سپردن اطلاعات مهارت بالایی دارند و شما میتوانید موارد آموزشی را در غالب داستان برای آنها تعریف کنید.

۳- هوش منطقی – ریاضی:قابلیت حل مسئله و تحلیل منطقی از خصوصیات افرادی که که هوش منطقی-ریاضی بالایی دارند این افراد در استدلال،شناسایی الگوها،سوال و کنجکاوی در مورد پدیده های طبیعی توانایی بالایی دارند.شما میتوانید با استفاده از بازی های متفاوت همانند الگویابی یا پیدا کردن اشکال زبان انگلیسی را به فرزند یا زبان آموز خود آموزش دهید

۴- هوش جسمی-حرکتی (اندامی- جنبشی):این هوش قابلیت استفاده از بدن برای بیان اندیشه هایشان است.افرادی که دارای هوش جسمی-حرکتی بالایی هستند در حرکت های بدنی و انجام کارهای فیزیکی قوی هستند همچنین این افراد در زمینه هماهنگی چشم و دست توانایی بالایی دارند.شما میتوانید با استفاده از آهنگ هایی که دارای فعالیت های حرکتی هست آموزش را به این دسته از افراد آغاز کنید.

۵- هوش موسیقیایی (ریتمیک):کسانی که دارای هوش موسیقیایی هستند در درک کردن موسیقی و ریتم و آهنگ صدا بسیار توانمند می باشند اکثر کودکان دارای هوش موسیقیایی هستند که میتوانند زبان را از طریق شعر و آهنگ آموزش ببینند و به راحتی در ذهنشان باقی میماند.

۶- هوش میان فردی:این افراد توانایی بالایی در تعامل با دیگران و درک آنها دارند و این امکان را به آنها می دهد که بتوانند به راحتی ارتباط برقرار کنند و انگیزه ها و خواسته های دیگران را درک کنند.

۷- هوش درون فردی:کسانی که هوش درون فردی بالایی دارند آگاهی دقیقی از وضعیت هیجانی،احساسات و انگیزه های خود دارند.این افراد از گوش کردن و ایجاد روابط مثبت با دیگران لذت می برند.

۸- هوش طبیعت‌گرا:آخرین هوشی که گاردنر در نظریه خود مطرح کرد هوش طبیعت گرا می باشد به گفته او کسانی که دارای هوش بالای طبیعت گرا هستند با طبیعت بسیار سازگارند و به مطالعه در مورد موجودات زنده و دنیای پیرامون خود علاقه مند هستند.

با شناخت تمامی این هوش ها میتوانید راهی را که مناسب فرزند یا زبان آموز شما هست را انتخاب کنید با این روش سریع تر راه موفقیت را طی کرده و به نتیجه مطلوب می رسید.موفقیت شما آرزوی ماست.

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*