ایستگاه زبان

یادگیری زبان انگلیسی با فیلم

یادگیری زبان انگلیسی با فیلم

یادگیری زبان انگلیسی با فیلم می‌تواند یکی از بهترین روش‌ها برای آموزش کامل زبان انگلیسی باشد. دست‌کم خیلی خیلی بهتر از خواندن کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی است. برای اینکه زبان انگلیسی که در کتاب‌های درسی بکار رفته است، ساختگی است. ولی زبان انگلیسی به‌کاررفته در فیلم‌ها و سریال‌های انگلیسی به زبان انگلیسی‌ای که در واقعیت استفاده می‌شود خیلی نزدیک‌تر است. و از همه مهم‌تر گویش به ‌کاررفته نیز به گویش واقعی نزدیک‌تر است. ولی همین فیلم اگر به روش صحیح استفاده نشود کارایی چندانی در بهبود زبان انگلیسی شما ندارد.

 

مزیت های تماشای فیلم برای یادگیری زبان انگلیسی:

یادگیری انگلیسی واقعی به‌جای انگلیسی کتابی

 

 • یادگیری انگلیسی واقعی به‌جای انگلیسی کتابی:

یک مزیت یادگیری زبان انگلیسی با فیلم این است که زبان استفاده‌شده در فیلم به واقعیت بسیار نزدیک است. درحالی‌که زبان استفاده‌شده در کتاب‌های آموزشی همیشه آن‌چنان که بایدوشاید به واقعیت نزدیک نیست. بنابراین اگر زیاد فیلم نگاه کرده باشید، وقتی با یک انگلیسی‌ زبان صحبت می‌کنید می‌فهمید که صحبتتان شباهت بسیار زیادی با آنچه قبلاً شنیده‌اید و دیده‌اید دارد. بنابراین مهارت‌های ارتباطی‌تان با فیلم نگاه کردن می‌تواند تقویت شود.

 

 • یادگیری لغات انگلیسی در قالب و جایگاه خود

فرض کنید که می‌خواهید لغت‌های حوزه‌ی پزشکی را بهتر یاد بگیرید. پس با نگاه کردن به تعدادی سریال یا فیلم پزشکی، کم‌کم با این لغات آشنا و آشناتر می‌شوید تا زمانی که آن‌ها را به‌خوبی یاد می‌گیرید.

وقتی‌که ما از طریق روش‌های آموزشی و کتابی مرسوم، زبان انگلیسی را یاد می‌گیریم، معمولاً لغات انگلیسی را در قالب و جایگاه خود یاد نمی‌گیریم. بلکه آن‌ها را فقط حفظ می‌کنیم بنابراین معمولاً به‌خوبی یاد نمی‌گیریم که این لغات چگونه و کجا استفاده می‌شوند.

برای نمونه فرض کنید که شما لغت کارآگاه (detective) را برای اولین بار در کتابی آموزشی می‌بینید و از روی یک دیکشنری معنی آن را به دست می‌آورید: a person that investigates crimes شخصی که جنایات را بررسی می‌کند. اما تا وقتی‌که از آن استفاده‌ نکنید، خیلی راحت ممکن است از یادتان برود. همچنین ممکن است هیچ ذهنیتی از محل و نحوه‌ی استفاده‌ی این کلمه نداشته باشید.

از طرف دیگر اگر همین کلمه را در یک فیلم کارآگاهی ببینید، متوجه می‌شوید که کارآگاه می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد و در مکان‌های مختلفی استفاده شود. برای مثال می‌تواند یک لقب در کنار اسم باشد (کارآگاه جیم detective jim)، یا می‌تواند اسم یک کار باشد (او یک کارآگاه است he is a detective) یا شاید شما چیزهایی بشنوید که با آن بتوانید در رابطه با این کلمه اظهارنظر کنید(you lousy detectives شما کارآگاهان کثیف!) .

بنابراین از راه یادگیری زبان انگلیسی با فیلم نه‌تنها یاد می‌گیرید که معنی لغت‌ها چیست، بلکه طرز استفاده از آن‌ها نیز برایتان روشن می‌شود. یعنی با یک تیر دو نشان. این کار را به‌هیچ‌عنوان نمی‌شود با استفاده از کتاب‌های آموزشی انجام داد.

شنیدن روش‌های مختلف بیان کلمات و عبارات

 

 • شنیدن روش‌های مختلف بیان کلمات و عبارات

شاید در فارسی دقت کرده باشید که مثلاً کلمه‌ی “بله” چقدر می‌تواند با تغییر در گفتارش معانی مختلفی بدهد. در زبان انگلیسی نیز همین است. انگلیسی‌زبانان اعتقاد دارند که تنها سی درصد از چیزی که گفته می‌شود قابل‌انتقال از طریق کلمات است.

پس هفتاد درصد دیگر چه؟

هفتاد درصد دیگر بستگی به این دارد که عبارات چگونه بیان شوند. مثلاً حالت بدن (خنده یا اخم) و تن صدا (تن صدای عصبانی یا ناراحت). بنابراین چگونگی بیان جملات و عبارات در زبان انگلیسی بسیار مهم می‌شود.

بگذارید یک مثال برای شما بزنم. از اولین عباراتی که ما در زبان انگلیسی یاد گرفتیم عبارت دوستت دارم I love you است. اما آیا می‌دانستید که با توجه به اینکه چگونه این سه کلمه از دهانتان بیرون بیاید، این عبارت می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد؟

I love you: ممکن است این را هنگامی بشنوید که دو نفر عاشق و معشوق در حال دعوا کردن هستند. و یکی می‌خواهد به دیگری بگوید که “من واقعاً عاشق تو هستم چرا باور نمی‌کنی!؟”

I love you: هنگامی‌که یکی واقعاً می‌خواهد به دیگری بگوید که من تو را دوست دارم ( و نه کس دیگری … نگران نباش!).

I…LOVE…YOU: این ممکن است صدای شخصی باشد که با صدای بلند می‌خواهد به عشقش اعتراف کند.

I LOVE YOU: و این نیز ممکن است صدای شخصی باشد که با عصبانیت می‌گوید دوستت دارم.

همان‌طور که ملاحظه نمودید، اگر بخواهید که این چیزها را با خواندن کتاب درسی یاد بگیرید کاملاً گیج می‌شوید. زیرا باوجوداینکه هر چهار عبارت فوق به روش مختلفی نوشته‌شده‌اند اما دقیقاً یک‌جور کلمات را بکار برده‌اند. اما اینها را اگر حتی برای یک‌بار هم که شده بشنوید، کاملاً برای شما ملموس است و آن را به‌راحتی درک می‌کنید.

اینکه بدانید دیگران چه می‌گویند مهم است. اما اینکه بدانید دیگران چگونه چیزی را می‌گویند حتی می‌تواند بسیار مهم‌تر باشد. با دیدن اتفاقاتی که در فیلم رخ می‌دهد و صحنه‌های آن، نه‌تنها قادر هستید که لغت‌های جدید یاد بگیرید، بلکه نحوه‌ی بیان آن‌ها را نیز به‌خوبی یاد می‌گیرید. زیرا کاراکترهای فیلم می‌توانند نگران، ناراحت، خوشحال، عصبانی، و یا در هر حالت دیگری که فکرش را بکنید باشند. و شما به‌راحتی این چیزها را یاد می‌گیرید.

 

یادگیری زبان انگلیسی با تماشای فیلم چگونه بر مهارت‌های ما می افزاید؟

یادگیری زبان انگلیسی با تماشای فیلم چگونه بر مهارت های ما می افزاید؟

 

 • روشی موثر و کاربردی:

این فرایند همواره به عنوان یکی از بهترین و موثرترین روش ها در سطح دنیا مطرح شده است. این روش به خصوص برای کسانی که در کشورهایی زندگی می کنند که زبان مادریشان انگلیسی نیست بسیار توصیه شده و نتایج به دست آمده از سراسر دنیا حاکی از این است که یادگیری انگلیسی با فیلم بسیار مفید است. تماشای فیلم علاوه بر این که خوراک زیبایی شناسی و درک دنیای هنر را برای شما ارمغان می آورد. اگر بتوانید تمرکز کافی در حین مشاهده فيلم داشته باشید و دیالوگ ها را به دقت و چندین بار و با روش هایی که اساتید ما به شما می گویند گوش دهید مطمئنا باعث تقویت زبان انگلیسی شما می شود.

 

 • بالابردن انگیزه و علاقه با یادگیری زبان انگلیسی با فیلم

کسانی که از این روش استفاده کرده اند علاوه براینکه علاقه بیشتری به یادگیری زبان نسبت به سایرین پیدا کرده اند، یادگیری آنها پایدارتر است و چنین رویکردی به آنها کمک کرده که هم مهارت شنیداری خود را افزایش دهند. هم با لغات و اصطلاحاتی آشنا شوند که انگلیسی زبانان در زندگی روزمره خود استفاده می کنند به عبارتی یادگیری با فیلم آنها را در معرض زبان انگلیسی واقعی که توسط افرادی که در کشورهای انگلیسی زبان استفاده می شود، قرار می‌دهد.

 

 • نتایج شگفت انگیز حاصل شده

در این راستا اگر از روش صحیح استفاده شود نتایج زیر حاصل می شود:

 • تقویت مکالمه و سخن گفتن و بالا بردن اعتماد به نفس زبان آموزان
 • تقویت مهارت شنیداری افراد
 • یادگیری لغات و اصطلاحات جدید امکان یادگیری ضرب المثل ها، اصلاح تلفظها
 • نزدیک شدن لهجه زبان آموزان به لهجه اصلی و واقعی.

در نتیجه تمام مهارت‌ها را همزمان با یکدیگر ارتقا می دهد و تنها بر یک مهارت تاکید نمی‌کند.

 

 

مراحل یادگیری زبان انگلیسی با فیلم:

مراحل یادگیری زبان انگلیسی با فیلم

 

 1. قلم، دفترچه یادداشت و فرهنگ لغت همراهتان باشد.
 2. یک صحنه از فیلم را انتخاب کنید که از پنج دقیقه بیشتر نباشد.
 3. صحنه را به زبان انگلیسی و بدون زیرنویس تماشا کنید، سعی کنید کلمات و اصطلاحاتی را که فهمیده اید یادداشت کنید.
 4. دوباره این صحنه را به زبان انگلیسی و بدون زیرنویس تماشا کنید. در مورد آنچه اتفاق می افتد یک پاراگراف کوچک به زبان مادری خود بنویسید.
 5. اکنون صحنه را با زیرنویس به زبان مادری خود تماشا کنید. متن زیرنویس را با کلمات و پاراگرافی که نوشتید مقایسه کنید.
 6. بار سوم صحنه را به زبان انگلیسی و بدون زیرنویس تماشا کنید. سعی کنید کلمات و اصطلاحات بیشتری را که می‌فهمید، یادداشت کنید. می‌توانید هر وقت خواستید فیلم را متوقف کنید.
 7. اکنون صحنه را با زیرنویس به زبان انگلیسی و بدون مکث ویدئو تماشا کنید. سعی کنید کلمات و اصطلاحات بیشتری را به لیست خود اضافه کنید. تا این مرحله، از فرهنگ لغت خود استفاده نکنید.
 8. صحنه را با زیرنویس به زبان انگلیسی دوباره تماشا کنید و برای افزودن کلمات و عبارات جدید مکث کنید. نیازی به نوشتن جملات کامل نیست، فقط کلمات و اصطلاحات جدیدی هستند که برای شما جدید هستند.
 9. بعد از اینکه صحنه را شش بار به انگلیسی تماشا کردید، سعی کنید معنی کلمات و اصطلاحاتی را که یادداشت کرده اید استنباط کنید. اگر نمی توانید، اگر دانشجوی متوسط / پیشرفته ای هستید از دیکشنری تک زبانه یا اگر مبتدی هستید از فرهنگ لغت دو زبانه استفاده کنید.
 10. به یاد داشته باشید ، هر زمان ممکن است، کلمات و اصطلاحات جدید را در متن بنویسید. خواهید دید که در طولانی مدت، کمتر از فرهنگ لغت خود استفاده خواهید کرد ، زیرا این نوع تمرین عمیق (گوش دادن و خواندن) به شما کمک می کند تا آگاهی خود را نسبت به کلمات بهبود بخشید و برخی از الگوهای مفید را نیز مشاهده خواهید کرد.

 

در اینجا چند روش دیگر برای یادگیری زبان انگلیسی با فیلم و سریال آورده شده است.

 • گرامر :

هر زمان که انگلیسی واقعی را می خوانید و به آن گوش می دهید ، خواهید دید که برخی از قوانین گرامری که در کتاب درسی آموخته اید در مورد زندگی واقعی صدق نمی کند. توجه داشته باشید، فکر می‌کنم که توانایی نوشتن صحیح بسیار مهم است .

 

 • صحبت كردن :

در اینجا کاری است که می‌توانید بعد از تماشای فیلم یا یک قسمت از یک سریال انجام دهید: وانمود کنید که در حال گفتن قسمتی از فیلم به کسی هستید. تا آنجا که می توانید جزئیات اضافه کنید، برگردید و جملات را دوباره بگویید، به دنبال کلمات جدیدی باشید که هنوز نمی دانید و به تمرین ادامه دهید.

 

 • نوشتن :

مانند صحبت کردن، با استفاده از کلماتی که قبلاً هنگام تماشای صحنه ها یادداشت کرده‌اید ، می‌توانید چند پاراگراف درباره آنچه در این قسمت اتفاق افتاده بنویسید. در صورت امکان، از کسی بخواهید پاراگراف شما را بررسی کند و به شما بازخورد دهد (یا یک معلم یا یک دوست با مهارت های زبانی پیشرفته تر). همچنین می‌توانید دیالوگ‌های برخی صحنه‌ها را با کلمات خود دوباره بازنویسی کنید البته نیازی نیست دقیقاً شبیه به جملات اصلی باشد. همچنین می‌توانید بر اساس صحنه‌ای که اخیراً تماشا کرده اید گفتگوی کاملاً جدیدی ایجاد کنید و به آن پایان تازه دهید.

چالش: چرا وبلاگ سریال مورد علاقه خود را به زبان انگلیسی شروع نمی کنید؟

 

 • گوش دادن و خواندن :

نمی‌توانم جلوی گفتن این حرف ها را بگیرم : گوش دادن و خواندن در روند یادگیری انگلیسی شما معجزه می کند. هرچه بیشتر بخوانید و گوش دهید ، لغات بیشتری خواهید آموخت و الگوهای ساختاری (گرامری) بیشتری خواهید داشت. ناگفته نماند که یادگیری زبان به معنای یادگیری فرهنگ کشور است که همیشه در فیلم‌ها و سریال‌ها وجود دارد و این یک امتیاز بزرگ است!

 

نکته نهایی

به یاد داشته باشید که یادگیری به زمان نیاز دارد و یادگیری دقیق همه چیز (مانند 9 مرحله بالا) نباید با بی دقتی انجام شود.

وقت خود را بگذارید، از کاری که انجام می دهید لذت ببرید و اگر خسته هستید ، متوقف شوید ، کمی قدم بزنید ، یک جرعه آب بنوشید ، سپس دوباره مطالعه را شروع کنید.

برای شروع می‌توانید از آموزش زبان انگلیسی از طریق فیلم Tenet استفاده کنید.

از اینکه تا پایان این مقاله ما را همراهی کرده اید متشکریم، ما در ایستگاه زبان سعی می کنیم همیشه متنوع ترین و بهترین محصولات آموزش زبان را برای شما فراهم کنیم. اگر نظر و یا تجربه ای دارید خوشحال می شویم در بخش نظرات مطرح کنید.

دیدگاه‌ها (0)

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
 • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*